ALPHA

• Finns det någon mening med livet?
• Vad händer när vi dör?
• Vad är förlåtelse och varför behövs det?
• Är Jesus relevant för mig?

Vad är Alpha?
Alpha-kursen är till för alla som är intresserade av att utforska den kristna tron och att träffa nya människor. Kursen sker under avspända former där samtalet och dina erfarenheter får en stor plats. En bra beskrivning kan vara att lyssna, samtala och upptäcka. Allt får frågas. På en Alpha-kurs är ingen fråga för enkel eller för svår. Alpha-kurser stöds av alla större kristna samfund.

Vad är en Alphakurs?
ALPHA-kursen börjar med en enkel måltid, en möjlighet att under trivsamma former träffa människor och knyta nya kontakter. Sedan följer ett föredrag, exempelvis: ”Vem är Jesus?”, ”Vad är bön och hur ber man?”, ”Helande?”, ”Hur kan Gud vara god när det finns så mycket ondska?” Därefter samtalar vi i en liten grupp om vad vi hört och får tillfälle att komma med egna funderingar och frågor.

Alpha passar alla, speciellt för:
dig som är intresserad av andlighet

dig som vill utforska den kristna tron närmare
● dig som vill fräscha upp dina kunskaper om kristen tro
● dig som är ny i kyrkan och söker efter gemenskap

Vad kostar det?
ALPHA-kursen som sådan är gratis, d.v.s. vi står för materialet. Däremot betalar var och en för maten till självkostnadspris, ca 25:- per gång.