[vc_row row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” css_animation=””][vc_column][vc_empty_space height=”40px”][/vc_column][/vc_row][vc_row row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” css_animation=””][vc_column width=”3/4″][vc_column_text]

NYFIKEN PÅ TRO?

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”10px”][vc_column_text]

”Finns det någon mening med livet? Vad händer när vi dör? Vad är förlåtelse och varför behövs det? Är Jesus relevant för mig?”

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”20px”][vc_video link=”https://www.youtube.com/watch?v=58Ujo18Jhpg”][vc_empty_space height=”40px”][vc_row_inner row_type=”row” type=”full_width” text_align=”left” css_animation=””][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

VAD ÄR ALPHA?

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”5px”][vc_column_text]Alpha-kursen är till för alla som är intresserade av att utforska den kristna tron och att träffa nya människor. Kursen sker under avspända former där samtalet och dina erfarenheter får en stor plats. En bra beskrivning kan vara att lyssna, samtala och upptäcka. Allt får frågas. På en Alpha-kurs är ingen fråga för enkel eller för svår. Alpha-kurser stöds av alla större kristna samfund.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40px”][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

VAD ÄR EN ALPHAKURS?

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”5px”][vc_column_text]ALPHA-kursen börjar med en enkel måltid, en möjlighet att under trivsamma former träffa människor och knyta nya kontakter. Sedan följer ett föredrag, exempelvis: ”Vem är Jesus?”, ”Vad är bön och hur ber man?”, ”Helande?”, ”Hur kan Gud vara god när det finns så mycket ondska?” Därefter samtalar vi i en liten grupp om vad vi hört och får tillfälle att komma med egna funderingar och frågor.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40px”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_row_inner row_type=”row” type=”full_width” text_align=”left” css_animation=””][vc_column_inner width=”1/2″][vc_single_image image=”2141″ img_size=”large” qode_css_animation=””][/vc_column_inner][vc_column_inner width=”1/2″][vc_column_text]

ALPHA PASSAR ALLA, SPECIELLT FÖR:

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”5px”][vc_column_text]● dig som är intresserad av andlighet

dig som vill utforska den kristna tron närmare

● dig som vill fräscha upp dina kunskaper om kristen tro

● dig som är ny i kyrkan och söker efter gemenskap[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40px”][vc_column_text]

VAD KOSTAR DET?

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”5px”][vc_column_text]ALPHA-kursen som sådan är gratis, dvs vi står för materialet. Däremot betalar var och en för maten till självkostnadspris, ca 25:- per gång.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”40px”][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_empty_space height=”100px”][/vc_column][vc_column width=”1/4″][vc_column_text]